دکتر آناهیتا شاهین گوهر

متخصص پوست و مو


ارتباط با دکتر شاهین گهر

تخفیف ویژه کاشت مو

کلینیک دکتر شاهین گهر

آدرس مطب

پیری زودرس پوست و روشهای موثر در جوانسازی پوست

پیری پوست:
طی فرآیند افزایش سن پوست دچار پیری می شود در این موقع مواد اصلی پوست یعنی کلاژن والاستین و گلیکوز آمینو گلیکانها دچار تغییراتی می شوند.

علل پیری زودرس پوست:
پیری پوست عمدتا ناشی از 2 دسته عوامل می تواند باشد:

دسته اول عوامل درونی ودسته دوم عوامل بیرونی است. دسته اول که تاحدود زیادی تحت تاثیر ژنتیک و وراثت است وشامل برخی بیماری ها که باعث پیری زودرس پوست می شود می باشد و به جز اندکی خیلی قابل پیشگیری وکنترل نمی باشد.

اما دسته دوم یعنی عوامل بیرونی تا حدی قابل پیشگیری هستند،دربین علل بیرونی قرارگیری پوست در معرض آفتاب شاید مهمترین عامل پیری پوست باشد.گرچه سایر عوامل نظیر خشکی زیاد هوا و در نتیجه بی آبی و خشکی پوست،کمبودهای تغذیه ای ریز مغذی ها آهن،کم خوردن میوه جات وسبزیجات وآب،ایجاد حالت های شدید چهره نظیر اخم زیاد یا بالا بردن مکرر ابروها هنگام صحبت کردن یا کارکردن و... هم می تواند این روند را تسریع و تشدید کند.

درمان های پیری پوست:
پوست هم در پروسه افزایش سن مانند سایر ارگانها دچار پیری می شود وطی این پروسه تغییراتی نظیر شلی پوست، افتادگی پوست،کاهش حجم چربیهای زیر پوستی یا ایجاد چروکهای ریزودرشت در صورت وگردن یا افتادگی پلکها یا ایجاد گودی زیر چشم در چهره ایجاد می شود.

این تغییرات برای همه انسان ها نا خوشایند است به ویژه در صورتی که زودرس هم باشد،یعنی باعث شود چهره فرد بیشتر از سن واقعی او به نظر برسد.در این مقاله سعی داریم روش های طبی دارویی در جلوگیری از پیری پوست و ایجاد جوانسازی پوست را بررسی کنیم.در سایر مقالات به روشهای دیگر نظیر تزریق بوتاکس و فیلر و تزریق چربی پرداخته شد، در مقاله ای جداگانه در آینده به بررسی نقش لیزرها در جوانسازی پوست خواهیم پرداخت.

درمانهای ضد پیری پوست عمدتا در دو گروه اصلی جای می گیرند
1-آنتی اکسیدانها
که جلوی تخریب کلاژن را می گیرند وتا حدود زیادی قادرند میزان و شدت چین وچروکهای پوست را کم کنند.آنتی اکسیدان ها ممکن است به صورت خوراکی مصرف شوند ویا در ترکیبات آرایشی و بهداشتی موضعی وجود داشته باشند.از این گروه می توان به انواع ویتامین ها مثل B , C , E و فلانوئیدها اشاره کرد.

2- تنظیم کننده های سلولی که باعث بازسازی پوست می شوند ودرکاهش ودرمان چین وچروکهای پوست موثرند.از این دسته می توان به رتینوئیدها ، ویتامین آ ،اسیدهای آلفا هیدروکسی (AHAها) و پلی پیتیدها را نام برد.رتینوئیدها در پوست کاربردهای زیادی دارند از جمله در درمان آکنه ودرمان چروکهای سطحی پوست موثرهستند. شاید مهمترین نکته منفی اینها محرک بودن آن ها است که گاهی باعث ایجاد قرمزی و تحریک و پوسته ریزی پوست می شود.البته این عوارض با افزایش تدریجی مدت تماس تا حد زیادی کنترل می شود.

ویتامین آ، و رتینول پیش سازهای رتینوئیدها هستند که اینها هم در کرم های ضد چروک به طور فراوانی به کار می روند وکمتر از رتینوئیدها محرکند ولی البته اثر ضد چروک آنها به قدرت رتینوئیدهای صناعی نیست.اسیدهای AHA به تنهایی یادر ترکیب یا در سایر ضدچروکها در غلظتهای مختلف در کرم های ضد چروک استفاده می شوند ودر بازسازی پوست تا حد زیادی نقش دارند.

3- ضدآفتاب ها را هر 2-3 ساعت تکرار کنید.
4- در هر بار مصرف یک بند انگشت ضد آفتاب را روی پوست خود پخش کنید.
5- برخی ضد آفتاب ها قابل استفاده برای زیر چشم نیستند، دراین مورد ازراهنمایی پزشک متخصص پوست بهره بگیرید.
6- در دوران حاملگی و کودکان کم سن بهتر است از ضدآفتاب های معمولی استفاده نشود در این موارد نیز برای انتخاب ضد آفتاب مناسب حتما از راهنمایی متخصص پوست کمک بگیرید.

7- روی لبها نیز از ضد آفتاب مخصوص لبها استفاده کنید.
8- قبل از غذا خوردن حتما ضدآفتاب را از پوست لب خود بشویید.
9- در روزهای نیمه آفتابی نیز از ضدآفتاب استفاده کنید ومخصوصا در روزهای برفی که تابش نور خورشید توسط برف رفلکس می شود اثر آفتاب بیشتر از معمول است.
10- اگر پوست چرب جوش دار دارید حتما از ضد آفتاب فاقد چربی استفاده کنید.

اینستاگرام: drshahingohar@


آدرس مطب : اصفهان،خانه اصفهان،میدان گلها،مقابل 5 طبقه،ساختمان پارس طبقه اول
تلفن : 34416545 - 031
لبیاپلاستی در چه افرادی آدرس مطبسالک پوستی یا لشمانیوزمزوبوتاکس و کاربردهای آناندولیفت تازه ترین روش لسرطان های پوست ، شناسایی چی باعث میشه جوش ایجاد یااستریا یا ترک پوستیعلل و درمان تیرگی زیر بغلنخ های لیفت چگونه عمل می بهداشت آرایشمقالاتچرا گاهی اثر بوتاکس زود ابیوگرافیبیوگرافیچرا بعد از بوتاکس افتادگبا ترکهای پوستی چه کنیمصفحه اصلیهیرسوتیسم یا موی زائد در با غبغب بزرگمان چه کنیم ؟سوالات پزشکیژل دایمی بهتره یا ژل های جوانسازی پوست اطراف چشمپیامهای کاربرانکهیر پوستی به چه علت رخ مجوانسازی دست با تزریق فیسایتهای دیگرکاشت مو بدون برش جراحیخدمات قابل ارائه در مطبگلوتاتیون، روشن کننده پودانستنیهای کاشت ابروپیلینگ های شیمیایی پوستدانستنیهای زگیل تناسلی وپروفایلو تکنیک نوین لیفتدرماتیت آتوپیک،اکزمای شآنچه باید درباره واکسن زروشن کردن پوست با مونو بنPRP در پزشکی زیباییآیا برنزه کردن پوست با سوراهنمای ثبت سوالات پزشکیلک و تیرگی پشت،( ماکولار آیا تاتو ایمن است؟سفیدشدن موها،علل و درمان