دکتر آناهیتا شاهین گوهر

متخصص پوست و مو


ارتباط با دکتر شاهین گهر

تخفیف ویژه کاشت مو

کلینیک دکتر شاهین گهر

آدرس مطب

مطب شهرضا دكترشاهين گهر

ایزوترتینوئین شمشیر دو لبه

کاربرد ایزوترتینوئینئ (آکوتان) در درمان اکنه:
در مورد مصرف آکوتان در درمان آکنه یا جوش بین مردم اختلاف عقیده وجود دارد.بسیار می بینیم که بیمارانی به ما مراجعه می نمایند که بدون داشتن نیاز واقعی به این دارو و تنها با داشتن جوش خفیف مدت طولانی به طور سر خود بدون تجویز پزشک از این دارو استفاده می نمایند.

گاهی برعکس ترس بیش از حد و بی علت در برخی مردم و حتی برخی ازپزشکان از عوارض این دارو سبب می شود بیمارانی که واقعا به این دارو نیازدارند از مصرف آن خودداری کنند.به همین علت برآن شدم تا در مورد استفاده صحیح ازاین دارو توضیحاتی ارائه کنم.

در بعضی موارد بیمار قطعا نیاز به آکوتان دارد که عبارتند از:
1)آکنه های شدید یعنی درجه 3 یا4. شدت آکنه توسط پزشک تشخیص داده می شود. اکنه شدید شامل آکنه با تعداد زیاد ضایعه (بیشتر از 25 عدد) ویا وجود جوش های درشت و کیستیی است

2)آکنه های مقاوم یعنی براساس تعاریف خاص پزشکی بیمار به درمان های مرسوم قبلی پاسخ نداده باشد.
3)آکنه هایی که موجب اسکار یا جای جوش می شوند حتی اگر ظاهرا خفیف به نظر برسند.

4)آکنه کونگولوباتا که به شکل جوشهای شدید همراهد با ایجاد کیست و سینوس روی بدن مردان جوان دیده می شود و موجب اسکارهای بد منظره می شود.
در موارد فوق مصرف آکوتان ضروری است.

قبل از تجویز ایزوترتینوئین انجام یک آزمایش خون جهت اطمینان از سلامت عمومی بیمار لازم است. سپس پزشک پس از رویت آزمایش اگر منعی برای مصرف ایزوترتینوئین وجود نداشته باشد اقدام به تجویز ایزوترتینوئین می نماید.

دوز کلی دارو بر اساس وزن بیمار تعیین میشود و مثلا دریک فرد شصت کیلویی حداقل تعداد قرص لازم جهت اتمام دوره درمان 360 قرص 20 میلی گرمی است.با اتمام دوره درمان احتمال و شدت عود جوش ها بسیار کم می شود. پزشک حین درمان با معاینه و آزمایشات دوره ای از سلامت بیمار اطمینان می یابد.

عوارض جدی این دارو نادر است و با کنترل دوره ای وضع سلامت توسط پزشک قابل پیش بینی و پیشگیری است. تنها عارضه بسیار مهم و خطرناک ایجاد نقایص جنینی در صورت مصرف دارو در خانم های باردار است.

عوارض شایع شامل خشک شدن لب ها وپوست و سایر سطوح مخاطی است که ممکن است شدید باشد و با استفاده از نرم کننده های مناسب کنترل می شود.درپایان به کلیه بیماران مبتلا به آکنه(جوش) توصیه می شود در صورتی که آکوتان توسط پزشک متخصص پوست برای شما تجویز شده حتما تحت نظر ایشان دارو را ادامه دهید و از مصرف خودسرانه یا قطع خودسرانه آن پرهیز نمایید تا ضمن درمان جوش ها از ایجاد اسکار(جاهای فرورفته) جلوگیری نمایید.

اینستاگرام: drshahingohar@


آدرس مطب : اصفهان،خانه اصفهان،میدان گلها،مقابل 5 طبقه،ساختمان پارس طبقه اول
تلفن : 34416545 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

shahram [ 1391-08-10 ]
ممنون از مقاله تون،از نگرانی در اومدم.

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
لبیاپلاستی در چه افرادی با ترکهای پوستی چه کنیمپیامهای کاربرانمزوبوتاکس و کاربردهای آنبا غبغب بزرگمان چه کنیم ؟سایتهای دیگرنخ های لیفت چگونه عمل می جوانسازی پوست اطراف چشمچرا گاهی اثر بوتاکس زود اخدمات قابل ارائه در مطبهیرسوتیسم یا موی زائد در دانستنیهای کاشت ابروکهیر پوستی به چه علت رخ مدانستنیهای زگیل تناسلی وکاشت مو بدون برش جراحیدرماتیت آتوپیک،اکزمای شگلوتاتیون، روشن کننده پوروشن کردن پوست با مونو بنپیلینگ های شیمیایی پوستراهنمای ثبت سوالات پزشکیپروفایلو تکنیک نوین لیفتسفیدشدن موها،علل و درمانآیا برنزه کردن پوست با سوسالک پوستی یا لشمانیوزآیا تاتو ایمن است؟علل و درمان تیرگی زیر بغلآدرس مطبمقالاتاندولیفت تازه ترین روش لبیوگرافیPRP در پزشکی زیباییاستریا یا ترک پوستیصفحه اصلیلک و تیرگی پشت،( ماکولار بیوگرافیسوالات پزشکی