دکتر آناهیتا شاهین گوهر

متخصص پوست و مو


ارتباط با دکتر شاهین گهر

تخفیف ویژه کاشت مو

کلینیک دکتر شاهین گهر

آدرس مطب

سرطان های پوست ، شناسایی علایم خطر

تومور های بدخیم پوست انواع مختلفی دارند . در واقع با منشا هر کدام از سلولهای پوست ممکن است تومور بدخیم ایجاد شود.ولی سرطان سلولهای قاعده ای پوست ( یا سرطان سلول بازال BCC)؛ سرطان سلول سنگفرشی پوست( یا سرطان اسکواموس سل یا همانSCC( و ملانوما شایعترین انواع سرطلان پوست هستند.

BCC:

در بین اینها سرطان سلول بازال شایعترین سرطان پوست است که بیشتر در نواحی سر و صورت که در معرض تابش خورشید هستند رخ می هد البته در سایر نواحی بدن نیز ممکن است دیده شود. این سرطان نسبت به سایر سرطان های پوست احتمال متاستاز دوردست کمتری دارد و سرعت رشد و تهاجم به بافت های اطراف نیز کمتر است . بنابراین پیش آگهی اکثرا خوب است و مرگ و میر چندانی ندارد.البته میتواند با رشد تدریجی و تخریب بافتی باعث ایجاد نازیبایی شدید شود و حتی در صورت عدم درمان صحیح منجر به گرفتاری بافتهای حیاتی نظیر بینی وپلک و لب شده و اسکار و خوردگی بافتی ایجاد میکند. سرطان سلول قاعده ای ممکن است به شکل یک زخم طول کشیده که بهبود نمی یابد، یک خال تیره جدید آهسته رشد یابنده،یک توده بزرگ شونده یا یک ناحیه سفت شدگی پوست با حاشیه دانه تسبیحی دیده شود. معمولا متخصص پوست با دیدن ضایعه آن را تشخیص میدهد ولی برای اطمینان از تشخیص و همچنین بررسی وسعت ضایعه نمونه برداری یا خارج کردن ضایعه با جراحی ضرورت دارد.

SCC:

سرطان سلول سنگفرشی هم در مناطق در معرض نور مخصوصا صورت بیشتر رخ میدهد . اما انواعی از آن ممکن است در نواحی اسکارهای قدیمی مانند اسکارهای سوختگی رخ دهند. این نوع سرطان هم به شکل توده رشد یابنده یا زخم بدون بهبودی رخ می دهد . سرطان سلول سنگفرشی نسبت به سرطان سلول قاعده ای سرعت رشد و احتمال متاستاز دوردست بیشتری دارد و مرگ و میر بالاتری نیز دارد.

ملانوما:

خطرناکترین سرطان پوست ملانوما است که چندین نوع دارد . نوعی از آن روی خال های قبلی به ویژه خال های مادرزادی ایجاد میشود .

نوع دیگر در افراد با پوست روشن در مناطق در معرض نور مخصوصا صورت به وجود می آید و نوعی دیگر در نواحی انتهایی بدن مانند زیر ناخن ها ، اطراف ناخن ها و یا کف پا رخ می هد. این نوع سرطان قدرت متاستاز بالایی دارد و در همان مراحل ابتدایی توسط خون ولنف به مناطق دوردست گسترش می یابد به همین دلیل تشخیص و درمان سریع حیاتی است .

علایم خطر:

در صورت بروز هر یک از علایم زیر جهت بررسی احتمال سرطان پوست به متخصص پوست مراجعه کنید:

_هر گونه تغییر در خال قبلی اعم از افزایش سایز ، تغییر شکل ، ایجاد توده، ایجاد علایمی نظیر خارش

_وجود خال با حاشیه نامنظم، قطر بزرگ یا افزایش سایز اخیر، وجود رنگهای متخلف در یک خال

_وجود زخم طول کشیده در بدن که بهبود نمی یابد

_وجود توده رشد یابنده

_ایحاد خال جدید رشد کننده

_ایحاد ضایعات سفت شدگی در پوست

اینستاگرام:drshahingohar@

#سرطان پوست


آدرس مطب : اصفهان ، خانه اصفهان ، خیابان سپاه ، نبش کوچه سپاه ، مجتمع پارمیدا 8 ، طبقه اول
تلفن : 34416545 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
PRP در پزشکی زیباییآیا برنزه کردن پوست با سوروشن کردن پوست با مونو بنلک و تیرگی پشت،( ماکولار آیا تاتو ایمن است؟راهنمای ثبت سوالات پزشکیلبیاپلاستی در چه افرادی آدرس مطبسفیدشدن موها،علل و درمانمزوبوتاکس و کاربردهای آناندولیفت تازه ترین روش لسالک پوستی یا لشمانیوزچی باعث میشه جوش ایجاد یااستریا یا ترک پوستیسرطان های پوست ، شناسایی نخ های لیفت چگونه عمل می بهداشت آرایشعلل و درمان تیرگی زیر بغلچرا گاهی اثر بوتاکس زود ابیوگرافیمقالاتچرا بعد از بوتاکس افتادگبا تیرگی های کشاله ران و بیوگرافیهیرسوتیسم یا موی زائد در با ترکهای پوستی چه کنیمصفحه اصلیژل دایمی بهتره یا ژل های با غبغب بزرگمان چه کنیم ؟سوالات پزشکیکهیر پوستی به چه علت رخ مجوانسازی پوست اطراف چشمپیامهای کاربرانکاشت مو بدون برش جراحیجوانسازی دست با تزریق فیسایتهای دیگرگلوتاتیون، روشن کننده پوخدمات قابل ارائه در مطبپیلینگ های شیمیایی پوستدانستنیهای کاشت ابروپروفایلو تکنیک نوین لیفتدانستنیهای زگیل تناسلی وآنچه باید درباره واکسن زدرماتیت آتوپیک،اکزمای ش