دکتر آناهیتا شاهین گوهر

متخصص پوست و مو


ارتباط با دکتر شاهین گهر

تخفیف ویژه کاشت مو

کلینیک دکتر شاهین گهر

آدرس مطب

سرطان های پوست ، شناسایی علایم خطر

تومور های بدخیم پوست انواع مختلفی دارند . در واقع با منشا هر کدام از سلولهای پوست ممکن است تومور بدخیم ایجاد شود.ولی سرطان سلولهای قاعده ای پوست ( یا سرطان سلول بازال BCC)؛ سرطان سلول سنگفرشی پوست( یا سرطان اسکواموس سل یا همانSCC( و ملانوما شایعترین انواع سرطلان پوست هستند.

BCC:

در بین اینها سرطان سلول بازال شایعترین سرطان پوست است که بیشتر در نواحی سر و صورت که در معرض تابش خورشید هستند رخ می هد البته در سایر نواحی بدن نیز ممکن است دیده شود. این سرطان نسبت به سایر سرطان های پوست احتمال متاستاز دوردست کمتری دارد و سرعت رشد و تهاجم به بافت های اطراف نیز کمتر است . بنابراین پیش آگهی اکثرا خوب است و مرگ و میر چندانی ندارد.البته میتواند با رشد تدریجی و تخریب بافتی باعث ایجاد نازیبایی شدید شود و حتی در صورت عدم درمان صحیح منجر به گرفتاری بافتهای حیاتی نظیر بینی وپلک و لب شده و اسکار و خوردگی بافتی ایجاد میکند. سرطان سلول قاعده ای ممکن است به شکل یک زخم طول کشیده که بهبود نمی یابد، یک خال تیره جدید آهسته رشد یابنده،یک توده بزرگ شونده یا یک ناحیه سفت شدگی پوست با حاشیه دانه تسبیحی دیده شود. معمولا متخصص پوست با دیدن ضایعه آن را تشخیص میدهد ولی برای اطمینان از تشخیص و همچنین بررسی وسعت ضایعه نمونه برداری یا خارج کردن ضایعه با جراحی ضرورت دارد.

SCC:

سرطان سلول سنگفرشی هم در مناطق در معرض نور مخصوصا صورت بیشتر رخ میدهد . اما انواعی از آن ممکن است در نواحی اسکارهای قدیمی مانند اسکارهای سوختگی رخ دهند. این نوع سرطان هم به شکل توده رشد یابنده یا زخم بدون بهبودی رخ می دهد . سرطان سلول سنگفرشی نسبت به سرطان سلول قاعده ای سرعت رشد و احتمال متاستاز دوردست بیشتری دارد و مرگ و میر بالاتری نیز دارد.

ملانوما:

خطرناکترین سرطان پوست ملانوما است که چندین نوع دارد . نوعی از آن روی خال های قبلی به ویژه خال های مادرزادی ایجاد میشود .

نوع دیگر در افراد با پوست روشن در مناطق در معرض نور مخصوصا صورت به وجود می آید و نوعی دیگر در نواحی انتهایی بدن مانند زیر ناخن ها ، اطراف ناخن ها و یا کف پا رخ می هد. این نوع سرطان قدرت متاستاز بالایی دارد و در همان مراحل ابتدایی توسط خون ولنف به مناطق دوردست گسترش می یابد به همین دلیل تشخیص و درمان سریع حیاتی است .

علایم خطر:

در صورت بروز هر یک از علایم زیر جهت بررسی احتمال سرطان پوست به متخصص پوست مراجعه کنید:

_هر گونه تغییر در خال قبلی اعم از افزایش سایز ، تغییر شکل ، ایجاد توده، ایجاد علایمی نظیر خارش

_وجود خال با حاشیه نامنظم، قطر بزرگ یا افزایش سایز اخیر، وجود رنگهای متخلف در یک خال

_وجود زخم طول کشیده در بدن که بهبود نمی یابد

_وجود توده رشد یابنده

_ایحاد خال جدید رشد کننده

_ایحاد ضایعات سفت شدگی در پوست

اینستاگرام:drshahingohar@

#سرطان پوست


آدرس مطب : اصفهان،خانه اصفهان،میدان گلها،مقابل 5 طبقه،ساختمان پارس طبقه اول
تلفن : 34416545 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
کاشت مو بدون برش جراحیخدمات قابل ارائه در مطبگلوتاتیون، روشن کننده پودانستنیهای کاشت ابروپیلینگ های شیمیایی پوستدانستنیهای زگیل تناسلی وپروفایلو تکنیک نوین لیفتدرماتیت آتوپیک،اکزمای شآنچه باید درباره واکسن زروشن کردن پوست با مونو بنPRP در پزشکی زیباییآیا برنزه کردن پوست با سوراهنمای ثبت سوالات پزشکیلک و تیرگی پشت،( ماکولار آیا تاتو ایمن است؟سفیدشدن موها،علل و درمانلبیاپلاستی در چه افرادی آدرس مطبسالک پوستی یا لشمانیوزمزوبوتاکس و کاربردهای آناندولیفت تازه ترین روش لسرطان های پوست ، شناسایی چی باعث میشه جوش ایجاد یااستریا یا ترک پوستیعلل و درمان تیرگی زیر بغلنخ های لیفت چگونه عمل می بهداشت آرایشمقالاتچرا گاهی اثر بوتاکس زود ابیوگرافیبیوگرافیچرا بعد از بوتاکس افتادگبا ترکهای پوستی چه کنیمصفحه اصلیهیرسوتیسم یا موی زائد در با غبغب بزرگمان چه کنیم ؟سوالات پزشکیژل دایمی بهتره یا ژل های جوانسازی پوست اطراف چشمپیامهای کاربرانکهیر پوستی به چه علت رخ مجوانسازی دست با تزریق فیسایتهای دیگر